Kolorowe jeziorka

Dolny Śląsk to region pełen ciekawych miejsc: starych zamków, pałaców, ruin, muzeów, ciekawych miast. To również region bardzo zróżnicowany geograficznie i geologicznie. Jednym z ciekawszych regionów są Rudawy Janowickie. Jest to pasmo górskie podzielone na Góry Sokole oraz na zachodzie Wzgórza Karnickie. Rudawy janowickie to małe góry, raptem około 90 kilometrów kwadratowych. Nie są też wysokie, ponieważ najwyższe wzniesienia nie przekraczają 1000 metrów.

kolorowe jeziorka

Jedną z ciekawostek Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka. Jest to zwyczajowa nazwa czterech stawów powstałych po dawnych wyrobiskach kopalnianych. Te cztery stawy to żółte jeziorko, purpurowe, szmaragdowe i zielone, położone najdalej. Dwa najmniejsze stawy, czyli żółte i zielone są małe i okresowo wysychają, ale jeszcze przed rozpoczęciem lata warto tam zajrzeć. Jeziorka zawdzięczają swoją nazwę od koloru wody zabarwionej minerałami, głównie rudami żelaza i miedzi.

Żeby odwiedzić kolorowe jeziorka trzeba jechać do Wieściszowic i skręcić w drogę prowadzącą na parking. Warto skorzystać z dużego parkingu przy wejściu, gdzie jest również miejsce na grilla. Doskonałe miejsce na wycieczkę z dziećmi, nawet w wózkach, ale tylko do Purpurowego jeziorka. Lepiej unikać wizyty latem, z uwagi na dużą popularność. Więcej o zdjęć kolorowych jeziorek –https://discover.pl/kolorowe-jeziorka/