Zamki – pomorskie atrakcje

Wyjazd na Pomorze kojarzy się przede wszystkim z wyjazdem nad morze, które dla turystów jest jak magnes. Niezbyt długi urlop chcemy spędzić na plaży, nic nie robiąc, opalając się, kąpiąc się w morzu. Niestety, to już dawno przestało być atrakcyjne i po kilku dniach robi się męczące. Coraz więcej Polaków zaczyna spędzać urlop aktywnie rezygnując z nudy na rzecz poznawania nowych miejsc, często znanych z internetu.

Zamek w Gniewie

Jedną z atrakcji, którą można zwiedzić jest zamek w Kwidzynie. W pewnym okresie w Kwidzynie istniały 2 zamki. Pierwszy zamek, zwany biskupim zbudowany był przez Krzyżaków i został zniszczony w 1520 roku przez wojska polskie. Obecnie istniejący zamek kapituły pomezańskiej został zbudowany w połowie XIV wieku, chociaż jego rozbudowa i modernizacja trwały jeszcze w XV wieku (zobacz – https://discover.pl/zamek-w-kwidzynie/ ). W międzyczasie, w wyniku wojen zamek był uszkodzony i odbudowywany. Pod koniec XIV wieku obok zamku zbudowano nową katedrę, którą połączono z zamkiem jeden zespół obiektów. W 1526 roku biskupi pomezańscy przeszli na protestantyzm, a w 1551 roku zamek przejęło państwo pruskie. W tym czasie budynki zamkowe miały różne przeznaczenie, co wiązało się z przeróbkami i niestety, dewastacją zamku, którą przerwano w połowie XIX wieku. Zamek uniknął zniszczeń w czasie II wojny światowej i dzisiaj mieści się w nim muzeum. Charakterystycznym elementem zamku w Kwidzynie jest gdanisko wysunięte o 55 metrów poza obręb murów. Podobna konstrukcja, znacznie mniejsza, służąca do poboru wody istniej z drugiej strony, jednak jest mniej widoczna. Zwiedzając Pomorze pamiętajmy, że nie wszystkie zamki to zamki krzyżackie.

Drugi zamek, który warto zwiedzić to zamek w Gniewie, typowy zamek krzyżacki zbudowany na planie czworoboku. Budowę zamku rozpoczęto w 1290 roku, zakończono ok. 1330, przeznaczając go na siedzibę komtura (więcej – https://discover.pl/zamek-w-gniewie/ ). Zamek kilkakrotnie był areną działań wojennych. Od 1466 roku zamek stał się polski i został siedzibą starostów aż do rozbiorów. Tu ciekawostka – jednym ze starostów był Jan Sobieski (przyszły król Polski), który zbudował obok pałac dla swojej żony Marysieńki. W czasach pruskich zamek pełnił różne funkcje, więc był przebudowywany, a przy okazji nieco zniszczony. Jednak spłonął w 1921 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Odbudowany został dopiero po II wojnie światowej, pod koniec lat 60-tych. Obecnie hotel, ale zamek jest udostępniony dla zwiedzających.

To tylko wybrane dwie atrakcje, a jest ich naprawdę dużo. Uczą nas historii, dzięki nim poznajemy również piękno naszego kraju.