Choroba Hashimoto

U zdrowego człowieka układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W przypadku choroby Hashimoto niestety tak nie jest. Układ immunologiczny jest nieprawidłowo pobudzany i powstają przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to zapalenie tarczycy, które jest niebolesne i przewlekłe.

Na początku powstawania tej choroby tarczyca może być powiększona. Choroba Hashimoto niesie się sobą również uczucie zimna, ciągłe zmęczenie, senność, a nawet depresję. Pojawiają się zaburzenie w pamięci, zwiększenie masy ciała, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, a nawet bezpłodność. Choroba ta może rozwijać się przez kilka lat po cichu, bez naszej wiedzy.

Niestety nie ma złotego środka, który zahamowałby proces niszczenia tarczycy, dlatego też terapia pacjenta polega na leczeniu niedoczynności tarczycy, czyli inaczej mówiąc na przyjmowaniu brakujących hormonów. Leki na chorobę Hashimoto przyjmuje się już przez całe życie, warto pamiętać, aby robić to regularnie i systematycznie umawiać się na wizyty kontrolne do swojego lekarza.