Choroby nerek- problem populacji

Choroby nerek, podobnie jak astma czy cukrzyca włączone są do grupy tzw. chorób społecznych. Ich popularność jest coraz większa. Stan ten spowodowany jest nieprawidłową dietą, oraz nadużywaniem substancji takich jak alkohol czy narkotyki.

Ocena wydolności nerek to podstawowe badanie, które powinno być wykonane w przypadku najmniejszego podejrzenia choroby nerek. Do najprostszego z badań należy oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi.

Oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi to badanie tanie oraz możliwe do wykonania w prawie każdym laboratorium. Kreatynina to metabolit mięśni szkieletowych, dlatego jej wartość obniżona jest w wyniszczeniu całościowym organizmu. Niepokojące jest również podwyższenie jej poziomu w surowicy krwi. Wyższe stężenie kreatyniny, powyżej 1,3 mg/ dl wskazują najczęściej na uszkodzenie nerek, a przy tym utratę przez nich możliwości filtracji (całościowej lub częściowej).

Choroby nerek najczęściej w swojej początkowej (możliwej do odwrócenia) fazie nie dają żadnych objawów klinicznych (dlatego też nerki powinny być pod szczególnym nadzorem lekarzy). Często odkrycie objawów następuje w przypadku schyłkowej niewydolności nerek, gdy jedynym rozwiązaniem jest długotrwała dializa lub przeszczep.

Więcej – http://www.webmark.pl/zdrowie/kiedy-podejrzewac-niewydolnosc-nerek/

badanie krwi