Cukrzyca typu I – co warto o niej wiedzieć?

Około 5-10% chorych na cukrzycę cierpi z powodu cukrzycy insulinozależnej, znanej tez jako cukrzyca typu I. Jest to choroba niebezpieczna, a związane z nią komplikacje mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia oraz życia. Odpowiednie leczenie tej choroby jest bardzo ważne, niezbędne jest też prowadzenie takiego stylu życia, który pozwoli choremu normalnie funkcjonować. By tak się stało, należy w porę wykryć chorobę. Jak to zrobić? Oto najważniejsze informacje na temat cukrzycy typu I.

cukrzyca

Cukrzyca typu I często atakuje młodych ludzi, choć może się rozwinąć i u ludzi dorosłych. Główną przyczyną tej choroby jest uszkodzenie tych komórek trzustki, dzięki którym produkowana jest insulina. Jej podawanie w postaci leków staje się zatem podstawą leczenia. Skąd biorą się takie problemy? Spory wpływ na rozwój tej choroby mogą mieć czynniki genetyczne, choć i przewlekły stres, i wirusy, mogą się w znacznym stopniu przyczyniać do rozwoju tej choroby.

Głównym problemem w przypadku tej formy cukrzycy jest insulina, a raczej brak zdolności do produkowania jej w odpowiedniej ilości. Leczenie, w którym leki zawierające insulinę odgrywają główną rolę, może przynosić bardzo dobre efekty. Jeśli tylko choroba zostanie w porę zdiagnozowana, a chory zacznie przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, można uniknąć wielu groźnych komplikacji związanych z cukrzycą. Wielomocz, silne pragnienie oraz zmęczenie to częste objawy tej formy cukrzycy. Niepokojącym zjawiskiem jest też ciągłe uczucie głodu, któremu towarzyszy szybka utrata masy ciała. Takich symptomów nie można ignorować, gdyż mogą one świadczyć o początkach problemów z cukrzycą.