Jod w organizmie człowieka

Organizm człowieka to bardzo skomplikowany „mechanizm”, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje codziennej dawki pożywienia, a wraz z nim związków chemicznych i pierwiastków. Niezależnie od tego ile tych związków lub pierwiastków potrzeba, powinny być dostarczane codziennie w odpowiedniej ilości. Mikroelementy i makroelementy to takie pierwiastki, których zawartość w organizmie jest naprawdę znikoma, ale są składnikiem wielu związków chemicznych regulujących ważne funkcje życiowe. Co więcej, należy utrzymywać ich poziom w pewnych granicach, ponieważ nadmiar i niedobór są szkodliwe. Jednym z takich pierwiastków jest jod.

Jod jest składnikiem hormonów regulujących procesy uzyskiwania energii i kontrolujących temperaturę ciała. Niewłaściwy poziom jodu może odbić się na wadze, człowiek chudnie lub tyje. Jod jest również składnikiem hormonów odpowiedzialnych za rozwój intelektualny i wzrost u dzieci. Niedobory jodu w wieku dziecięcym objawiają się niższym wzrostem oraz opóźnionym rozwojem intelektualny. W skrajnym przypadku może dojść do upośledzenia umysłowego.

Jod dostarczany w pożywieniu jest najlepszy, bo nie można go przedawkować. Jedzmy więc morskie ryby, żółty ser, maślankę, kefir, ziemniaki, brokuły. Dużo jodu dostarczy jodowana sól, ale nie należy jej nadużywać, ponieważ w soli jest sód, który w nadmiarze jest szkodliwy. Jeśli zajdzie potrzeba suplementowania jodu, to zawsze powinno to się odbywać pod kontrolą lekarzy. Nadmiar jodu bowiem również jest szkodliwy.