Salmonelloza

Potocznie nazywane zatrucie salmonella to w rzeczywistości zakażenie pałeczkami bakterii salmonelli, odmianami innymi niż te odpowiedzialne za dur brzuszny. Zakażenie następuje przez spożycie żywności skażonej odchodami zarażonych zwierząt, jest to przede wszystkim mięso drobiowe i jaja. Choroba może przebiegać w różny sposób. Najczęściej jest to samoograniczający nieżyt jelitowo-żołądkowy objawiający się wodnistym rozwolnieniem i bólami brzucha. Ta postać nie wymaga leczenia antybiotykami, a tylko nawadniania w postaci kroplówki (więcej – https://portaldlazdrowia.pl/salmonella/).

Jeśli bakterie salmonelli przenikną przez ściany jelita i dostaną się do krwi, to może wystąpić jedna z wielu chorób, nie tylko układu pokarmowego, ale również oddechowego i krążenia, a nawet nerwowego, moczowego i kostnego. Wtedy leczenie antybiotykami jest nieodzowne. Trzecia postać zakażenia salmonellą to postać septyczna, z gorączką, ogólnym ciężkim stanem.

Przed zatruciem salmonella można się ustrzec, nawet jeśli mamy kontakt z zakażoną żywnością. Podstawa to wyrobienie nawyku mycia rąk po skorzystaniu z łazienki przez wszystkich domowników, mycie rąk po przyjściu do domu, mycie rąk przed każdym posiłkiem. Po drugie należy unikać potraw z surowego mięsa, np. tatara. Jaja, surowe ryby i mięso trzeba przechowywać w lodowce w izolacji od produktów gotowych do spożycia. Jaja najlepiej umyć i wyparzyć wrzątkiem przez kilka sekund. Produkty rozmrożone spożyć i nie zamrażać ponownie. Wysokie temperatury niszczą bakterie, więc nie spożywajmy potraw niedogotowanych lub niedopieczonych.