Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza, która dotyka układ moczowo-płciowy. Do przenoszenia i zakażenia chorobą przyczyniają się kontakty seksualne bez prezerwatywy. Rozwojowi pasożyta odpowiedzialnego za rzęsistkowicę sprzyja mokre środowisko pochwy i upławy u kobiet w okresie dojrzałości płciowej kobiety.

Rzęsistkowica to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób inwazyjnych na świecie przenoszona głównie drogą płciową. Rzęsistek pochwowy zagnieżdża się w drogach rodnych zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Rzęsistkowica u kobiet objawia się w postaci silnych objawów zapalenia pochwy i układu moczowego, które są trudne do wyleczenia i przebiegają dodatkowo z zakażeniem bakteryjnym i grzybiczym. Pojawiają się objawy pieczenia i swędzenia. Zakażenie rzęsistkowicą u mężczyzn (zagnieżdża się w cewce moczowej oraz w gruczole krokowym) nie ma najczęściej tak silnego w objawach przebiegu. Zakażenie rzęsistkowicą występuje częściej o ok. 30% przypadków u kobiet niż u mężczyzn i najczęściej dotyka osoby w wieku 16-35 lat.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica pojawia się szczególnie w większych skupiskach ludzi oraz tam, gdzie poziom higieny osobistej nie jest zadowalający. Nie ma też odpowiedniej, świadomej higieny współżycia seksualnego.

Więcej – https://portaldlazdrowia.pl/rzesistkowica/